802.11ac ve ac router’lar hakkında her şey!

Teknoloji selmanaltind 7.066
sponsorlu reklam

Kablosuz standartlar, harfler bakımından mantıksal bir ilerlemeye sahip olmasa da, cihazlardaki teknolojik gelişmeler dikkate değer ve piyasaya çıkan her yeni cihazla, sorunsuz bağlanabilirliğe doğru bir adım daha atıyoruz.

Eğer, geçen sene ya da buna yakın bir zamanda kablosuz bir router aldıysanız, bunun AC standartlarını sahip olma ihtimali var. Bundan önce, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü Standartlar Vakfı (IEEE veya IEEE-SA), anlamsız gözüken, yönlendirici kaynaklı dili anlamlandırmaya çalışan birçok ilave harf-tabanlı standartlar sunmuştu.

1997 yılı, 802.11 standardının piyasaya sunulmasına tanıklık etti ve o zamandan beri (eğer merak eden varsa, 7 Haziran), biz esasen önümüzdeki en iyi şeyi bulmaya çalışırken, bir sürü sembol ve kısaltma içeren anlaşılması zor olan dili çözmekten bıktık. Aşağıda da hızlı bir zaman çizelgesi bulunmakta:

a (1999)
b (1999)
g (2003)
n (2009)
ac (2013)

Bu harfler ne anlama geliyor?

Bu harfler çok fazla şey ifade etmiyor olabilir, ancak onların önemi, temsil ettikleri standartlarda yatıyor.

Her bir standart, hızı, bağlanabilirliği ve kullanıcılar arasındaki kullanım kolaylığını artırmak için, yeni teknolojilere uyum sağlayarak ve eski teknolojilerle de bağdaşarak, önceki sürümlerden daha iyi bir hal alıyor. Örneğin, IEEE, ac standardı onayladığında ve “n”den “ac”ye geçiş yaptığında, biz 2.4Ghz’lik kalabalık bir spektrumun içine düşmüştük.

ac standardının getirdikleri

Spektral bant genişliği, en basit şekliyle, tek bir frekansta ya da tanımlı bir frekans aralığında bir kanala taşıyabildiğiniz veri miktarıdır.

Bunu, bir pipetin içinden geçen sıvı gibi düşünmek belki de en mantıklı şey olacaktır: Pipet ne kadar kalın olursa, içinden aynı zaman aralığında daha çok sıvı geçer. Spektral bant genişliği de veriniz açısından aynı şeyi yapar. Gerçekte mevcut olan spektrum görünmezken, veri, sıvı bir pipetin içinden nasıl geçiyorsa, aynı şekilde belli bir kanaldan geçer. Spektrumu genişletmek, daha çok verinin aktarılmasına olanak sağlar.

Eğer, şu anda 802.11n’i kullanıyorsanız, 4 konumsal-yerel yayın (4 x 4 MIMO ya da çoklu giriş, çoklu çıkış) ve 40MHzlik (veya, eğer bazı eski cihazlara bağlıysa 20 MHzlik) bir kanal genişliği kullanıyorsunuz demektir. Karşılaştırmalı olarak da, 802.11ac, 160Mhzlik kanallar oluşturmak için de bir araya getirilebilen 80 MHz’de 8 konumsal yayını kullanabilir.

Bu da ac standardının 4 x 40MHzlik n standardına karşılık, 8 x 160MHzlik maksimum bir spektral bant genişliğine sahip olduğu anlamına gelir.

 

Kaynak:http://www.chip.com.tr/haber/802-11ac-ve-ac-routerlar-hakkinda-her-sey_57108.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

{selmanaltind}

“802.11ac ve ac router’lar hakkında her şey!” üzerine 1 yorum

  1. Teknoloji dedi ki:

    Güzel tema cidden

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir